Dodana: 1 luty 2007 09:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:23

Brytyjczycy zainwestują w biebrzańskie bagna. Stanowisko OTOP

Na ochronę jednego z najrzadszych europejskich ptaków śpiewających - wodniczki, Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z Wielkiej Brytanii przeznaczy ok. 400 tys. funtów na zakup ok. 1 tys. hektarów rozlewiska Biebrzy

Do RSPB należy 200 parków przyrody na Wyspach Brytyjskich, ale Towarzystwo nigdy dotychczas nie inwestowało za granicą. Terenem zakupionym na Podlasiu będzie administrowało wspólnie z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków (OTOP).

Podmokłe tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego zamieszkuje ok. 2,7 tys. śpiewającej, męskiej odmiany gajówki (ang. warbler), co stanowi ok. 80 proc. ogółu tego gatunku ptaka w Europie. Park jest największą wylęgarnią tego rzadkiego gatunku ptaka zagrożonego wyginięciem. Jego liczbę na całym świecie ocenia się na nie więcej niż 20 tys. osobników.

"Jeżeli nie wykorzystamy naszych środków na zakup gruntów, to zachodzą obawy, że z powodu wprowadzania intensywnych metod gospodarki rolnej lub, przeciwnie, wskutek zarzucenia uprawy roli, gajówka nie będzie miała bezpiecznej przyszłości na największym europejskim obszarze swego zamieszkiwania" - powiedział dyrektor RSPB Graham Wynne uzasadniając decyzję.

Oglądanie ptaków w ich naturalnym środowisku ma w Wielkiej Brytanii wielu zwolenników i jest formą spędzania wolnego czasu. Ustanowiony w 1993 r. Biebrzański Park Narodowy rozpościera się na powierzchni prawie 60 tys. ha i jest największym parkiem narodowym w Polsce.

Ponad 25 tys. ha stanowią tereny podmokłe, bagna Biebrzy, z czego prawie 4 tys. ha to ścisły rezerwat obejmujący Czerwone Bagno i obszar leśny Grzędy.

Mniejsze skupiska gajówki zaobserwowano na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Węgrzech. Stosunkowo niewiele wiadomo o sezonowej migracji ptaka. Najprawdopodobniej spędza zimę na podmokłych terenach zachodniej Afryki na południe od Sahary.

Brytyjczycy nie wykupują Biebrzy!
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) pragnie odnieść się do informacji rozpowszechnianych w ostatnim czasie przez polskie media, jakoby Brytyjczycy mieli wykupywać Bagna Biebrzańskie w ramach projektu prowadzonego przez OTOP.
Otóż oficjalnie oświadczamy, że w ramach prowadzonego przez nas projektu, żadne brytyjskie (ani angielskie) osoby ani organizacje nie będą wykupywać jakichkolwiek gruntów w Dolinie Biebrzy.
OTOP chroni kluczowe obszary lęgowe zagrożonej w skali globalnej wodniczki, jednego z najcenniejszych gatunków ptaków występujących w Polsce, realizując projekt „Ochrona wodniczki w Polsce i w Niemczech”, który w 75% jest finansowany z funduszu LIFE-Nature Unii Europejskiej.W ramach owego projektu, w zakresie przewidzianym jego budżetem i planem działań, OTOP rzeczywiście planuje zakup niektórych gruntów na terenach, które mają największe znaczeniu dla wodniczki. Zakupionymi gruntami będziemy zarządzać we współpracy z rolnikami i mieszkańcami okolicznych terenów. Będą one także dostępne dla zwiedzających.
Głównym celem OTOP na terenach, które zdecydujemy się zakupić w celu ochrony przyrody, będzie wypracowanie metod wsparcia miejscowych rolników w zachowaniu tradycyjnych metod gospodarowania. Metod gospodarowania, dzięki którym Bagna Biebrzańskie są tak cenne do dziś.
Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB) współfinansuje nasz projekt w ok. 12% i w ten sposób pomaga OTOP prowadzić działania zmierzające do ochrony wodniczki (z zakupem gruntów włącznie). Media dokonały nadinterpretacji tego faktu twierdząc, że Brytyjczycy wykupują Biebrzę.
Dyrektor Sekretariatu OTOP
Izabela Flor

PAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook